פרסום ראשון: שנתיים מאסר על נסיון החיסול של אלי טביב

נכתב על ידי אמיר זוהר ב .

החוקרים: הנאשמים ביצעו את "העבודה" עקב מחלוקת על כרטיס השחקן של טוטו תמוז שעבר מבית"ר ירושלים להפועל תל אביב של טביב * החוקרים גם הבהירו לטביב שעבריינים מרמת גן לא ביקשו לחסל אותו אלא רק להזהיר אותו * ברגע האחרון, התובע דחה את הצגת ההסדר לבית המשפט

kdishim israel
ישראל קדושים. מפיק המבצע

פרסום ראשון ב"פוסטה": הסדר טיעון לישראל קדושים ושירן דהרי, שהואשמו בניסיון רצח של הבעלים של בית"ר ירושלים, אלי טביב, אולם הורשעו לבסוף במסגרת הסדר טיעון רק בקשירת קשר לביצוע פשע (רצח). 

נציג פרקליטות מחוז תל אביב, עו"ד צחי הבדלי, התכוון להציג היום (ראשון, 19.3) לבית המשפט הסדר טיעון ולצדו כתב אישום מתוקן, שבעובדות שלו הודו השניים והורשעו. ברגע האחרון התובע ביקש לעצור את הסדר הטיעון בטענה שאחרי שהגיעו להסדר הוא גילה פרט חדש בקשר לנאשמים, שאותו הוא מבקש שלא לחשוף בפני בית המשפט, כיוון שהוא עלול לפגוע בנאשמים.

לפוסטה נודע, כי הפרטים החדשים עליהם מדבר התובע הם מאסרים על תנאי שנזקפים לחובת שני הנאשמים וככל הנראה בכוונת התביעה לבקש להוסיף אותם לעונש. ואולם, ככל הידוע אין אלו פרטים חדשים, שכן המאסרים על תנאי עליהם מדובר הופיעו בבקשת המעצר עד תום ההליכים שהוגשה נגד הנאשמים. כך או כך, התובע ביקש לדחות את המשפט ב-10 ימים לפחות, על מנת להסדיר את הנושא בפני המגשר. לאור התנגדות הסנגורים, הרכב השופטים דחה את הצגת ההסדר בארבעה ימים בלבד, עד יום חמישי (23 במרס). את הנאשמים מייצגים עו"ד ירום הלוי, עו"ד משה שרמן ועו"ד שי נודל.

כתב האישום המקורי הוגש נגד קדושים, דהרי והכדורגלן דימיטרי רובינסקי. נטען בו, כי בסוף חודש פברואר 2015 תכננו הנאשמים להביא למותו של טביב. ב- 26 פברואר, נטען, רכבו קדושים ורובינסקי על אופנוע באזור ביתו של טביב בכפר שמריהו, על מנת לבחון את סביבת הבית. בחלוף יומיים, נטען, הם הצטיידו באופנוע מסוג טימקס שהיה רשום על שמו של קדושים באותה העת וכן בקסדות, כפפות ואקדח טעון בכדורים. השלושה סיכמו כי רובינסקי ודהרי ירכבו על האופנוע, רובינסקי ינהג ודהרי יחזיק עליו את האקדח עד אשר יגיעו לבית ושם דהרי יירה בטביב. על מנת להסוות סימנים מזהים של האופנוע הדביקו עליו קדושים ורובינסקי מדבקות בצבעים אדום ושחור.

tabib red
לא משלם לא משתף פעולה. אלי טביב

באותו היום בשעות אחר הצהריים הגיע טביב לאצטדיון בפתח תקווה, על מנת לצפות במשחק כדורגל בין קבוצתו, בית"ר ירושלים, לבין הפועל פ"ת. לאחר סיום המשחק הוא שב לביתו ובהמשך נסע לכפר סבא. לפי כתב האישום, בעוד טביב שוהה בכפר סבא, רובינסקי ודהרי הגיעו רכובים על האופנוע, כשברשותם האקדח, לסביבת ביתו של טביב וערכו שם סיורים מקדימים.

סמוך לחצות שב טביב אל ביתו. בכתב האישום המקורי נטען כי לאחר שהחנה את רכבו הגיעו דהרי ורובינסקי רכובים על האופנוע. בשלב זה הבחין טביב באופנוע המתקרב והתעורר בו חשד כי השניים מבקשים לפגוע בו, לכן הוא התכופף בכך שהיטה את כל גופו לכיוון מושב הנוסע שליד הנהג. מיד אחר כך, נטען בכתב האישום המקורי, עצר רובינסקי את האופנוע סמוך לרכב ואז דהרי ירד, התקרב לחלון הנהג וירה חמישה כדורים לתוך הרכב דרך החלון. טביב נפגע פגיעה קלה בזרועו.

הפרקליטות הוסיפה וטענה כי לאחר הירי נמלטו השניים למקום מפגש שנקבע עם קדושים - שם הסירו את המדבקות מהקטנוע, הורידו את בגדיהם, את הכפפות והקסדות, שרפו והשמידו אותם.

tamuz toto
המניע לנסיון החיסול. הכרטיס של טוטו תמוז

תעלומת המניע

צוות חקירה מיוחד של ימ"ר תל אביב חקר את ניסיון הרצח, והצליח לאסוף שורה של ראיות לכאורה נגד הנאשמים, אולם אלה היו בעיקר נסיבתיות. בבקשה המקורית להארכת מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים צוין בין היתר, כי רובינסקי הודה בפני מדובב שהוכנס לתאו על מעורבותם של כל אחד מהמשתתפים באירוע.

באותה שיחה ציין רובינסקי פרטי חקירה מוכמנים שלא היו ידועים באותה עת, פרט למעורבים באירוע, וכך גם בעימות שערכו החוקרים לאחר מכן. בידי החוקרים היו גם צילומי מצלמות אבטחה ליד ביתו של טביב בכפר שמריהו וליד ביתו של קדושים, וכן פלטי שיחות טלפון ואיכונים בין המעורבים אשר לכאורה הפלילו אותם במיוחס להם.

tamuz toto tabib eli chanal 5
 טוטו תמוז מתפרץ על אלי טביב בשידור חי (צילום מתוך סרטון של ערוץ הספורט ביוטיוב)

המניע לניסיון הרצח לא הוזכר בכתב האישום או בבקשה להארכת מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים, אולם הוא היה חלק מהותי מהמידע המודיעיני שהוביל לפענוח, והוזכר על ידי החוקרים לכל אורך הדרך, בין היתר בחקירות הנאשמים. 

מחומר החקירה עולה, כי החוקרים הטיחו בנאשמים שהם ביצעו את "העבודה" בשליחות עבריינים מסויימים מרמת גן. הרקע לביצוע הירי, הטיחו החוקרים בנאשמים, היה מחלוקת כספית על כרטיס השחקן של טוטו תמוז, שעבר מבית"ר ירושלים להפועל תל אביב, כאשר עוד היתה בבעלות של טביב. הכרטיס היה שייך אז לעסקן כדורגל מרמת גן, שמקורב מאוד לעבריינים שלפי המשטרה הפעילו את צוות החיסול.

את התיאוריה הזו הטיחו החוקרים גם בקורבן האירוע, טביב, אולם הוא סירב לשתף פעולה. עוד עולה מחומר החקירה, כי אנשי המשטרה אמרו לטביב  שהיורים לא ניסו לחסל אותו, אלא ביקשו להזהיר אותו בלבד, כדי שייענה לתביעות הכספיות בנוגע לכרטיס של טוטו תמוז. "אם היו רוצים לחסל אותך היו הורגים אותך", אמרו החוקרים לטביב.

כתב האישום המתוקן

למרות הגדרות החוקרים על כך שהיורים לא התכוונו להרוג את טביב, וחרף היעדר ראיות למניע לירי, כתב האישום המקורי הוגש כאמור בגין ניסיון רצח. אלא שמאז, הפרקליטות נתקלה בקשיים ראייתיים שונים, מה שהוביל להסדר הטיעון, במסגרתו ריככו את האישומים נגד הנאשמים קדושים ודהרי.  

השינוי הבולט ביותר מתייחס לחלק של שירן דהרי באירוע. בכתב האישום המקורי נטען כי דהרי היה זה שירה בפועל חמישה כדורים על טביב, בזמן שאלמוני נהג את האופנוע. הסנגור, עו"ד הלוי, טען במהלך שמיעת ההוכחות, כי דהרי לא היה כלל באירוע אלא אדם רביעי הוא זה שירה בפועל בטביב, בזמן שרובינסקי נהג באופנוע.

 od halevy yarom new 200 200 od sherman moshe 150
 עו"ד ירום הלוי עו"ד משה שרמן

לפיכך, בכתב האישום המתוקן הואשמו קדושים ודהרי בקשירת קשר לפשע (רצח) בלבד, ואילו התיאורים המתייחסים לרוכבי האופנוע וליורה מוגדרים כשני אלמונים: "האחר" ו"האדם הנוסף". בפועל בין שני האלמונים רק רובינסקי הועמד לדין ועניינו עדיין תלוי ועומד ואילו זהותו של הרביעי אינה ידועה למאשימה. 

לפי ההסדר, עונשם של קדושים ודהרי יהיה שנתיים מאסר בלבד, בניכוי ימי מעצרם מאז חודש יוני 2015. מלבד עונש המאסר, על השניים יוטלו גם מאסרים על תנאי.

עוד לפי ההסדר, אופנוע הטימקס של קדושים אשר שימש את הנאשמים לסיורים בסביבת ביתו של טביב יחולט על ידי המדינה. כאמור, התובע מבקש לדחות את הצגת ההסדר עד לסיכום פרטים נוספים מול פרקליט מחוז ת"א שלמה (מומי) למברגר.